Connect with us

Aktualności

Skąd Polska pozyska gaz na zimę?

kuchenka gazowa

Wstęp

Zima zbliża się wielkimi krokami, co oznacza, że konieczne będzie ogrzewanie mieszkań i budynków. Dla wielu z nas podstawowe źródło ciepła to gaz. Z tego powodu istotne jest, aby mieć pewność co do dostępności i ceny gazu w nadchodzącym sezonie grzewczym. W tym artykule przeanalizujemy sytuację na rynku gazu w Polsce i spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, skąd Polska pozyska gaz na zimę.

Skąd Polska może pozyskać gaz?

Polska importuje większość gazu, którego potrzebuje. Zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego, w ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy 2021 roku Polska przywiozła z zagranicy 10,2 mld m³ gazu ziemnego, co stanowi 60% całkowitej ilości zużycia. Zgodnie z planami, w 2022 roku ma się to zmienić i Polska ma pozyskać około 50% gazu z krajowych złóż. W tej chwili jednak Polska jeszcze nie jest w stanie zaspokoić swoich potrzeb energetycznych z własnych, krajowych źródeł.

Najwięcej gazu do Polski w 2020 roku przywiozła Rosja (ok. 75% całkowitego importu). Kolejnymi dostawcami były Niemcy, Norwegia i Słowacja. Jednakże, z przyczyn politycznych, zakupy rosyjskiego gazu budzą wiele kontrowersji i wzbudzają obawy dotyczące bezpieczeństwa energetycznego Polski.

kuchenka gazowa

Czy gaz może podrożeć?

Ceny gazu borykają się z wahaniem na całym świecie. W Polsce ceny gazu od kilku lat utrzymują się na stabilnym poziomie w okolicy 75-80 złotych za MWh. Jednakże, na arenie międzynarodowej ceny gazu rosły w ostatnim czasie, co oznacza, że koszt gazu również wzrośnie dla krajów importujących ten surowiec.

Szacuje się, że wzrost cen surowca (**słowo kluczowe**: ceny gazu) ma związane z kumulacją kilku czynników, takich jak wzrost kosztów w produkcji, efekty pandemii COVID-19, niskie temperatury i spadek wydobycia gazu w krajach, które mają na niego popyt.

Czy jest jakaś alternatywa?

Alternatywą dla gazu mogą być m.in. paliwa stałe, czyli węgiel i drewno, oraz energia elektryczna. Jednakże, używanie paliw stałych stanowi poważny problem dla środowiska, w wyniku czego coraz więcej miast wprowadza nocną albo dzienną blokadę na ich spalanie w piecach domowych. Energia elektryczna z kolei jest względnie drogim rozwiązaniem i może okazać się nieopłacalna, zwłaszcza dla gospodarstw domowych.

Innym rozwiązaniem jest modernizacja systemów grzewczych i wykorzystanie odnawialnych źródeł energii, takich jak panele słoneczne, pompy ciepła, czy instalacje fotowoltaiczne. To rozwiązanie może być nakładne na początku, ale w dłuższej perspektywie pozwala na oszczędność energii i kosztów.

Jak się chronić przed podwyżkami gazu?

Jednym ze sposobów na minimalizację kosztów ogrzewania domu jest inwestycja w rozbudowane systemy izolacji cieplnej lub specjalne folie grzewcze, które umieszcza się pod podłogą. Najważniejsze jest, aby unikać zbędnych strat ciepła. Drugą metodą jest inwestycja w bardziej ekonomiczne rozwiązania, takie jak pompy ciepła, kotły z automatycznym podawaniem opału bądź inteligentne systemy grzewcze.

Podsumowując, Polska w nadchodzącym sezonie grzewczym będzie zależna wciąż od importu gazu z zagranicy, choć planuje się zmiany w tym zakresie. Należy jednak też zdawać sobie sprawę, że ceny gazu mogą wzrosnąć, dlatego warto poszukać alternatywnych rozwiązań, takich jak modernizacja systemów grzewczych i wykorzystanie odnawialnych źródeł energii. Ważne jest również, aby chronić swoje domy przed stratami ciepła i szukać ekonomicznych rozwiązań dla ogrzewania.

Trending