Connect with us

Aktualności

Polskie krwiodawstwo – dlaczego warto oddawać krew?

oddawanie krwi

Ile krwi rocznie oddają Polacy?

Polska to jeden z krajów, w którym krwiodawstwo funkcjonuje na bardzo wysokim poziomie. Według danych Instytutu Centrum Zdrowia Dziecka, rocznie zbieramy około 1 600 000 litrów krwi. To ogromna ilość, która stanowi podstawę działania między innymi dla szpitali czy fundacji zajmujących się transfuzjami. W Polsce przyjmuje się, że powinniśmy oddawać krew przynajmniej raz na rok.

Czy Polacy oddają wystarczającą ilość krwi?

Mimo iż Polska plasuje się na jednym z najwyższych miejsc w rankingu krwiodawstwa, to wciąż oddajemy ją mniej niż średnia w krajach Unii Europejskiej. Jest to zauważalne między innymi w przypadku osób, które oczekują na przeszczep krwi czy jej składników. Często zdarza się, że na transfuzję trzeba czekać wiele godzin, co dla zdrowia pacjenta może okazać się bardzo niebezpieczne.

oddawanie krwi

Dlaczego tyle osób tak długo czeka na transfuzje?

Problem w tym przypadku tkwi nie w samych placówkach medycznych, a w ilości oddanej krwi. Jeśli dawstwa krwi będą w mniejszej ilości, to i pacjenci będą musieli czekać dłużej. Wynika to z tego, że krew ma przechowywalność zaledwie kilka tygodni, a po tym czasie nie może być wykorzystana. Dlatego bardzo ważne jest, aby regularnie oddawać krew i w ten sposób pomagać pacjentom.

Jakie nagrody czekają na honorowych dawców krwi?

W Polsce funkcjonuje wiele różnych programów nagradzania osób, które regularnie oddają krew. Możemy otrzymać na przykład ulgi w opłatach za studia czy pracy, a także korzystać z bezpłatnych badań lekarskich czy porad lekarskich. Ważne są również specjalne odznaczenia, które są świadectwem dla naszego otoczenia, że jesteśmy ludźmi, którzy nie boją się pomagać potrzebującym.

Dlaczego warto oddawać krew?

Krew jest niezwykle cennym i wartościowym produktem, bez którego nie byłoby możliwe przeprowadzanie wielu zabiegów medycznych. Regularne oddawanie krwi pozwala uratować życie wielu pacjentów, którzy oczekują na transfuzję. To również sposób na pozytywną zmianę się wokół nas. W ten sposób można otoczyć siebie pozytywnymi ludźmi, a także zachęcać innych do podobnych działań.

Podsumowanie

Oddawanie krwi to jedna z ważniejszych spraw w dzisiejszych czasach. Warto pamiętać, że zawsze kogoś nasze dawstwo może uratować. To coś, co nie kosztuje nic, a przynosi ogromną wartość dla innych. Dlatego warto zainteresować się kampaniami na rzecz krwiodawstwa i wciąż zachęcać do regularnego oddawania krwi.

Trending