Connect with us

Aktualności

Polska wysoko w rankingu śmiertelnych wypadków na drogach

wypadek drogowy

Wypadki drogowe w Polsce – liczby

Polska znajduje się w czołówce krajów Unii Europejskiej, w których dochodzi do największej ilości wypadków drogowych. Według danych ze statystyk policyjnych, w 2020 roku w Polsce zginęło w wypadkach drogowych aż 2483 osób, a 34287 zostało rannych.

W porównaniu do 2019 roku, odnotowano 241 ofiar śmiertelnych mniej. Jednak nie powinniśmy być zbyt optymistyczni, bo w ubiegłym roku na drogach było o wiele mniej samochodów niż zwykle, ponieważ pandemia zatrzymała życie publiczne, a przez to i ruch uliczny.

Co najczęściej jest przyczyną wypadków drogowych w Polsce?

Wypadki drogowe zdarzają się z różnych powodów. Najczęściej jednak jest to brak umiejętności kierowania pojazdem, zbyt duża prędkość, jazda po alkoholu oraz brak przestrzegania przepisów drogowych.

Innymi słowy, najczęstsze przyczyny wypadków drogowych w Polsce to nieumiejętność prowadzenia pojazdu, nadmierna prędkość, nieprzestrzeganie przepisów oraz jazda po alkoholu. Niestety, wciąż zdarza się także jazda po narkotykach czy innych substancjach odurzających, a także prowadzenie pojazdu po przepracowaniu lub braku snu.

wypadek drogowy

Jakie są skutki?

Skutki wypadków drogowych są zawsze tragiczne. Bezpieczeństwo najważniejsze to hasło, którego nieustannie powtarza się kierowcom. Kierowca zwykle wie, że jazda po alkoholu jest bardzo nieodpowiedzialna, jednak niestety często to nie wystarcza, aby odstawić alkohol.

Skutki wypadków drogowych są różne, w zależności od stopnia ich nasilenia i ciężkości obrażeń. Mogą to być lekkie skaleczenia, stłuczenia, ale także poważne obrażenia, które zmuszają poszkodowanego do długiego i kosztownego leczenia.

W najgorszych przypadkach towarzyszą one tragicznym skutkom – śmierć kierowcy, bądź innych uczestników ruchu drogowego. Każde takie zdarzenie przynosi wiele cierpienia, bólu i kosztów, a także niszczy życie i marzenia wielu ludzi.

Jak przeciwdziałać wypadkom drogowym w Polsce?

W celu zapobiegania wypadkom drogowym stosuje się różne rozwiązania. Do pierwszych należy poprawa infrastruktury drogowej, tak aby spełniała wszystkie wymagania. W ramach tych działań zmienia się geometrię dróg, zwiększa oświetlenie, a także stawia bariery ochronne.

Inną kwestią jest edukacja i kampanie społeczne. Staramy się przekazywać kierowcom informacje o bezpiecznych sposobach jazdy, promować przestrzeganie zasad ruchu drogowego i zachęcać do dbałości o stan techniczny samochodu.

Najważniejszą zasadą bezpiecznej jazdy jest jednak przestrzeganie przepisów drogowych. Dlatego też, aby zmniejszyć liczbę wypadków na drogach, należy przede wszystkim zachować ostrożność i pamiętać o tym, aby zawsze przestrzegać przepisów drogowych.

Podsumowanie

Polska znajduje się w niechlubnej czołówce, jeśli chodzi o liczbę wypadków drogowych. Przyczynami są brak umiejętności kierowania pojazdem, zbyt duża prędkość, jazda po alkoholu oraz brak przestrzegania przepisów drogowych. Skutki są zawsze tragiczne – lekkie skaleczenia, ale także poważne obrażenia i śmierć. Aby zapobiegać wypadkom drogowym, należy przede wszystkim przestrzegać przepisów oraz dbać o stan techniczny samochodu. Bezpieczeństwo na drogach powinno być dla każdego priorytetem.

Trending