Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/klient.dhosting.pl/suchjy/mypis.pl/public_html/index.php:1) in /home/klient.dhosting.pl/suchjy/mypis.pl/public_html/wp-content/plugins/all-in-one-wp-security-and-firewall/classes/wp-security-utility.php on line 216

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/klient.dhosting.pl/suchjy/mypis.pl/public_html/index.php:1) in /home/klient.dhosting.pl/suchjy/mypis.pl/public_html/wp-content/plugins/all-in-one-wp-security-and-firewall/classes/wp-security-utility.php on line 216
Podatek bankowy - co to jest? - Mypis.pl
Connect with us

Aktualności

Podatek bankowy – co to jest?

podatki

Podatek bankowy to temat, który zaczyna być coraz bardziej popularny w Polsce. Mimo to, wiele osób nadal nie wie, czym on jest i jakie ma konsekwencje dla naszego portfela. W tym artykule postaramy się omówić najważniejsze informacje na temat podatku bankowego, który może wpłynąć na nasze finanse.

Czym jest podatek bankowy?

Podatek bankowy jest to opłata, którą trzeba zapłacić za każdą transakcję pieniężną dokonywaną w banku. Podatek ten wynosi 0,0366% od kwoty transakcji i jest naliczany automatycznie przez bank. Oznacza to, że przy każdym przelewie, zakupie kartą czy wypłacie gotówki z bankomatu zostaje pobrana opłata w wysokości 0,0366% od wartości tej transakcji.

podatek

Od kiedy istnieje podatek bankowy?

Podatek bankowy istnieje w Polsce od 1 stycznia 2021 roku. Został wprowadzony przez rząd w celu zwiększenia wpływów do budżetu państwa i zastąpił dotychczas obowiązującą tzw. kasę fiskalną. Wysiłki polityków spowodowane były również tym, żeby w jakiś sposób pomóc w walce z pandemią koronawirusa, która dotknęła również polską gospodarkę.

Czy każdy musi go płacić?

Tak, każdy, kto dokonuje transakcji pieniężnych w banku, musi płacić podatek bankowy. Nie ma tu znaczenia to, czy jesteśmy klientami banku, czy nie. Podatek zostanie automatycznie pobrany z naszej transakcji przez bank i przekazany do państwowej kasy. Oznacza to, że nie możemy uniknąć płacenia tej opłaty.

Jakie konsekwencje nas czekają jeśli nie opłacimy podatku bankowego?

Jeśli nie zapłacimy podatku bankowego, opóźnimy lub zaniedbamy tę opłatę, to musimy liczyć się z naliczeniem odsetek za nieterminową płatność, a w skrajnych przypadkach nawet z komornikiem, który będzie miał prawo do zajęcia naszych rachunków bankowych. Co prawda, naliczenie odsetek na poziomie 14% w skali roku brzmi dość groźnie, to gdy dokonywać będziemy dużych przelewów czy transakcji, koszty te będą na poziomie niskim.

Jak można ograniczyć koszty związane z podatkiem bankowym?

Najlepszym sposobem na ograniczenie kosztów związanych z podatkiem bankowym jest skorzystanie z bankowych pakietów, w których mamy określoną liczbę bezpłatnych transakcji miesięcznie. Oznacza to, że w ramach danego pakietu mamy określony limit przelewów, wypłat z bankomatów czy płatności kartą, które są bezpłatne. Po przekroczeniu tych limitów, musimy liczyć się z naliczeniem opłat z tytułu podatku bankowego.

Podsumowanie

Podatek bankowy to wymuszony podatek, który naliczany jest z każdej transakcji dokonywanej w banku. Oznacza to, że musimy się z nim pogodzić i pamiętać o jego opłacaniu. Warto jednak zwrócić uwagę na pakiet taki jak np. Konto Jakie Chcę w mBanku, gdzie mamy przed naliczeniem podatku bezpłatne transfery i wypłaty z bankomatów. Dzięki temu, możemy w ramach jednej stawki ani razu dokonać wielu operacji płatniczych. W długofalowej perspektywie będzie on korzystniejszy dla naszego portfela.

Trending