Connect with us

Aktualności

Na kogo głosują młodzi ludzie w Polsce?

elektorat w polsce

Elektorat w Polsce – jaki ma wybór?

Polska scena polityczna stale się zmienia, a wybory to najlepszy moment na zmianę politycznego status quo. Polska demokracja cieszy się dość obfitą kadą partyjną – z czego każda ma swoje cele, idee, a także wyborców.

W Polsce młodzi ludzie to bardzo ważna grupa wyborców – dzięki nowoczesnej technologii informacyjnej mają łatwy dostęp do źródeł informacji, dzięki czemu mogą swobodnie formułować swoją opinię na temat kandydatów i partii. Jednakże, żeby zrozumieć z jakiego wyboru młodzi ludzie w Polsce mogą skorzystać, warto przeanalizować zachowania innych grup wiekowych na przestrzeni lat.

elektorat w polsce

Powiew świeżości na polskiej scenie politycznej

Polska scena polityczna przez wiele lat była podzielona głównie między Platformę Obywatelską i Prawo i Sprawiedliwość. Jednakże, w ostatnim czasie pojawiło się wiele nowych inicjatyw politycznych – nie tylko na poziomie parlamentarnym, ale także samorządowym. Powstają nowe partie, ruchy i inicjatywy.

Coraz częściej, zwłaszcza wśród młodych wyborców, obserwujemy zjawisko tzw. „protestowego głosowania” – czyli głosowanie na nowe, często nieznane partie polityczne, które mają szansę zakłócić stabilność w polityce.

Dlaczego młodzi wyborcy nie chcą głosować ani na PO ani na PiS?

Platforma Obywatelska i Prawo i Sprawiedliwość to dwie największe partie polityczne w Polsce. Jednakże, wśród młodych wyborców ich popularność zaczęła spadać.

Młodzi ludzie krytykują PO za brak jasno określonej wizji Polski, stałe oparcie o lidera partyjnego, oraz powierzchowne obietnice wyborcze. Z kolei, Prawo i Sprawiedliwość głównie za kontrowersyjne ustawy, które spotykają się z opozycją społeczną, takie jak np. ustawy sądowe czy reforma edukacji.

Jakie partie zdobywają najwięcej głosów od młodych wyborców?

Z badań wynika, że młodzi ludzie częściej głosują na partie, które podejmują tematy związane z nowymi technologiami, walką z wykluczeniem społecznym, ekologią czy ochroną praw mniejszości.

Partie takie jak: Nowoczesna, Razem czy Inicjatywa Polska są przykładami takich inicjatyw. Inicjatywy te cieszą się wsparciem młodych wyborców – według badań, aż 25% pierwszego wyborczego głosu trafia do takich partii lub ruchów.

Podsumowanie

Młodzi ludzie mają w Polsce duży wybór, jeśli chodzi o alternatywne partie polityczne. Dzięki nowoczesnym narzędziom informacyjnym są w stanie samodzielnie poznać programy i cele poszczególnych frakcji politycznych. W Polsce pojawiają się coraz to nowe ugrupowania polityczne, które mają na celu wprowadzenie do życia publicznego świeżych idei i sposobów działania – co może być znakiem nadziei dla polskiej demokracji.

Trending