Connect with us

Aktualności

Lotos wchłonięty przez Orlen

stacja benzynowa

Lotos wchłonięty przez Orlen

W Polsce upłynęła data, na którą wszyscy czekali. 1 kwietnia 2021 roku nastąpiło połączenie dwóch gigantów na rynku paliwowym – Grupy Lotos i Orlenu. Widoczne są już pierwsze zmiany, a kierowcy stojący przed dystrybutorami zastanawiają się, co przyniesie im przyszłość.

Dlaczego Orlen przejął Lotos?

Orlen to wiodąca grupa paliwowa w Polsce, a zakup Lotosu to dla niej strategiczny ruch. Dzięki połączeniu firm Grupa Orlen stała się jednym z największych koncernów paliwowych w Europie Środkowo-Wschodniej. Przejęcie Lotosu umocniło Orlen na rynku paliwowym, a także dało mu dostęp do nowych gałęzi, takich jak produkcja chemikaliów.

Gdzie teraz lepiej tankować?

Połączenie Orlenu i Lotosu oznacza, że większość stacji paliwowych w Polsce będzie nosiła znak Orlenu. To oznacza, że na rynku pozostała tylko jedna międzynarodowa marka. Deweloperzy i stacje benzynowe nieruchomości z pewnością odczują to połączenie. Dla kierowców nie ma jednak większej różnicy, gdzie zatankują. Ceny paliw będą zgodne z tymi ustalonymi przez Orlen. Lotos miał doskonałą checklistę, ale teraz będzie ona już przypisana do Orlenu.

stacja benzynowa

Czy ceny benzyny będą dalej rosły?

Podczas połączenia Orlenu i Lotosu ceny paliw nie zmieniły się, ale z pewnością wpłynie to na ich kształtowanie się w przyszłości. Jednym z powodów może być konsolidacja na rynku, której efektem mogą być wyższe ceny paliw. Niemniej jednak, obecnie ceny za litr paliwa kształtują się na stosunkowo niskim poziomie w porównaniu do Lat 2018-2019, kiedy średnio mieściły się 5 zł.

Czy LPG jest teraz bardziej opłacalne?

Połączenie Orlenu i Lotosu wpłynie również na rynek gazu LPG. Orlen to jedna z głównych firm, która oferuje propan-butan i jak dotąd nie istniały większe wyzwania dla tego segementu rynku. Jako jedna firma, Orlen z pewnością będzie miała więcej siły dystrybucyjnej, a także będzie mogła bardziej elastycznie reagować na ceny i zmiany w rynku. Więcej informacji na temat optymalny sposobu tankowania gazem znajdziesz na naszym porównaniu stacji LPG.

Jakie zmiany czekają konsumentów?

Połączenie Orlenu i Lotosu wpłynie na rynek paliwowo-chemiczny, a także na krajobraz wokół stacji paliw. Postępować będą fuzje i przekształcenia. Na pewno zmieni się też oferta samych stacji, w tym zakresie poszerzy się oferta drogeryjna, a także znacznie zwiększy ilość sklepów Fresh Market jakie planuje otworzyć Orlen.

Podsumowanie

Połączenie Orlenu i Lotosu przyniosło wiele zmian i z pewnością wpłynęło na kierowców w Polsce. Mimo wszystko, którego dystrybutora wybierają, będą mieli duże wybory oraz zawsze pierwszorzędną ofertę. Na pewno Orlen przełykając Lotos stał się potężniejszym i bardziej elastyczniejszym konkurentem na rynku paliwowo-chemicznym.

Pompy do beczek dla Twojej firmy? Sprawdź ofertę GAA-Lobex!

Trending