Aktualności
Lotos wchłonięty przez Orlen

Lotos wchłonięty przez Orlen
W Polsce upłynęła data, na którą wszyscy czekali. 1 kwietnia 2021 roku nastąpiło połączenie dwóch gigantów na rynku paliwowym – Grupy Lotos i Orlenu. Widoczne są już pierwsze zmiany, a kierowcy stojący przed dystrybutorami zastanawiają się, co przyniesie im przyszłość.
Dlaczego Orlen przejął Lotos?
Orlen to wiodąca grupa paliwowa w Polsce, a zakup Lotosu to dla niej strategiczny ruch. Dzięki połączeniu firm Grupa Orlen stała się jednym z największych koncernów paliwowych w Europie Środkowo-Wschodniej. Przejęcie Lotosu umocniło Orlen na rynku paliwowym, a także dało mu dostęp do nowych gałęzi, takich jak produkcja chemikaliów.
Gdzie teraz lepiej tankować?
Połączenie Orlenu i Lotosu oznacza, że większość stacji paliwowych w Polsce będzie nosiła znak Orlenu. To oznacza, że na rynku pozostała tylko jedna międzynarodowa marka. Deweloperzy i stacje benzynowe nieruchomości z pewnością odczują to połączenie. Dla kierowców nie ma jednak większej różnicy, gdzie zatankują. Ceny paliw będą zgodne z tymi ustalonymi przez Orlen. Lotos miał doskonałą checklistę, ale teraz będzie ona już przypisana do Orlenu.
Czy ceny benzyny będą dalej rosły?
Podczas połączenia Orlenu i Lotosu ceny paliw nie zmieniły się, ale z pewnością wpłynie to na ich kształtowanie się w przyszłości. Jednym z powodów może być konsolidacja na rynku, której efektem mogą być wyższe ceny paliw. Niemniej jednak, obecnie ceny za litr paliwa kształtują się na stosunkowo niskim poziomie w porównaniu do Lat 2018-2019, kiedy średnio mieściły się 5 zł.
Czy LPG jest teraz bardziej opłacalne?
Połączenie Orlenu i Lotosu wpłynie również na rynek gazu LPG. Orlen to jedna z głównych firm, która oferuje propan-butan i jak dotąd nie istniały większe wyzwania dla tego segementu rynku. Jako jedna firma, Orlen z pewnością będzie miała więcej siły dystrybucyjnej, a także będzie mogła bardziej elastycznie reagować na ceny i zmiany w rynku. Więcej informacji na temat optymalny sposobu tankowania gazem znajdziesz na naszym porównaniu stacji LPG.
Jakie zmiany czekają konsumentów?
Połączenie Orlenu i Lotosu wpłynie na rynek paliwowo-chemiczny, a także na krajobraz wokół stacji paliw. Postępować będą fuzje i przekształcenia. Na pewno zmieni się też oferta samych stacji, w tym zakresie poszerzy się oferta drogeryjna, a także znacznie zwiększy ilość sklepów Fresh Market jakie planuje otworzyć Orlen.
Podsumowanie
Połączenie Orlenu i Lotosu przyniosło wiele zmian i z pewnością wpłynęło na kierowców w Polsce. Mimo wszystko, którego dystrybutora wybierają, będą mieli duże wybory oraz zawsze pierwszorzędną ofertę. Na pewno Orlen przełykając Lotos stał się potężniejszym i bardziej elastyczniejszym konkurentem na rynku paliwowo-chemicznym.
-
Aktualności8 lat ago
Czytelnicy nienawidzą treści sponsorowanych, ale Netflix zrobił to dobrze
-
Aktualności7 miesięcy ago
Jak wyglądała ostatnia wizyta prezydenta Rosji w Polsce?
-
Aktualności7 miesięcy ago
Kontrola wyborów i nieważne głosy – jak to wygląda?
-
Aktualności3 miesiące ago
Lech Kaczyński – historia i życiorys
-
Aktualności2 miesiące ago
Przed Polską rok ciężkiej pracy i zaciskania pasa
-
Aktualności2 miesiące ago
Obecna sytuacja na białorusi jest coraz bardziej tragiczna
-
Aktualności2 miesiące ago
Katastrofa polskiego Tu-154 w Smoleńsku – katastrofa Smoleńska
-
Aktualności2 miesiące ago
Polskie firmy upadają przez Covid i wojnę na Ukrainie