Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/klient.dhosting.pl/suchjy/mypis.pl/public_html/index.php:1) in /home/klient.dhosting.pl/suchjy/mypis.pl/public_html/wp-content/plugins/all-in-one-wp-security-and-firewall/classes/wp-security-utility.php on line 216

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/klient.dhosting.pl/suchjy/mypis.pl/public_html/index.php:1) in /home/klient.dhosting.pl/suchjy/mypis.pl/public_html/wp-content/plugins/all-in-one-wp-security-and-firewall/classes/wp-security-utility.php on line 216
Jak wyglądała ostatnia wizyta prezydenta Rosji w Polsce? - Mypis.pl
Connect with us

Aktualności

Jak wyglądała ostatnia wizyta prezydenta Rosji w Polsce?

ukraina

Wraz z wybuchem konfliktu na Ukrainie stosunki polsko-rosyjskie uległy z oczywistych przyczyn gwałtownemu pogorszeniu. Chociaż trzeba przyznać, że już od wielu lat nie były one zbyt dobre. Napięta sytuacja spowodowana katastrofą smoleńską w 2010 roku, Nord Steram II i szereg innych mniejszych lub większych dyplomatycznych afrontów i gospodarczych utrudnień nie sprzyjały wzajemnej przyjaźni. Nie dziwi zatem, że ostatnia wizyta prezydenta w Rosji w Polsce miała miejsce w 2010 roku. Jak przebiegła?

Ostatnia wizyta prezydenta Rosji w Polsce

Ostatni raz prezydent Rosji odwiedził Polskę w 2010 roku. Była to dwudniowa oficjalna wizyta, która rozpoczęła się 6 grudnia. W tym czasie funkcję prezydenta Rosji pełnił Dmitrij Miedwiediew. Natomiast prezydentem RP był Bronisław Komorowski. Oficjalne rozpoczęcie wizyty miało miejsce na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego.

Udział w ceremonii powitania wzięli między innymi:

 • Waldemar Pawlak (minister gospodarki i wicepremier)
 • Jacek Michałowski (szef kancelarii prezydenta)
 • Cezary Grabarczyk (minister infrastruktury)
 • Krzysztof Kwiatkowski (minister sprawiedliwości)
 • Andrzej Seremet (prokurator generalny)
 • Stanisław Koziej (szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego)

Przebieg wizyty prezydenta Miedwiediewa w Polsce w 2010 roku

Wizyta prezydenta Rosji w Polsce w grudniu 2010 roku miała być krokiem w budowaniu normalnych relacji. Tym samym w jej programie znalazło się miejsce na:

 • podpisanie polsko-rosyjskich umów
 • konferencję prasową
 • upamiętnienie katastrofy smoleńskiej
 • złożenie wieńca na grobie Nieznanego Żołnierza
 • udział w Forum Dialogu Obywatelskiego Polsko-Rosyjskiego (spotkanie prezydenta Rosji z premierem Donaldem Tuskiem)

Wizyta prezydenta Rosji w Polsce w 2010 roku miała być początkiem nowych, bardziej pozytywnych relacji pomiędzy Polską a Rosją. Czas jednak pokazał, że nie udało się zbudować trwałego porozumienia. Dzisiaj, w obliczu konfliktu ukraińskiego, nie ma to już większego znaczenia, ponieważ Polska wraz z większością krajów UE jasno pokazała swoje stanowisko, potępiając poczynania Rosji na Ukrainie.

Kiedy ostatni raz odwiedził Polskę Władimir Putin?

Władimir Putin ostatni raz odwiedził Polskę w 2009 roku. Pełnił wtedy funkcje premiera Rosji, a jego wizyta została okrzyknięta wydarzeniem roku. Wizyta Putina w Polsce miała duże znaczenie dla obu krajów. W Rosji uważano, że jest to nowy początek dobrych stosunków, niemalże pojednanie polsko-rosyjskie.

Niestety wydarzenia kolejnych lat doprowadziły do znacznego pogorszenia się i tak już niełatwych stosunków. Oczywiście znacząco przyczyniły się do tego utrudnienia ze strony Rosji w prowadzeniu śledztwa dotyczącego katastrofy smoleńskiej – w tym szereg nieprawidłowości, jakie odkryto w związku z działaniami strony rosyjskiej zaraz po katastrofie. Nie bez znaczenia były też rosyjskie embarga z 2014 roku na produkty spożywcze z UE – w tym z Polski – takie jak mięso czy warzywa i owoce.

Od tego czasu Władimir Putin omija Polskę szerokim łukiem. Tym samym ostatnią wizytą prezydenta Rosji w Polsce była ta, która odbyła się w 2010 roku.

Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Trending