Connect with us

Aktualności

E-dowód – czym jest ten dokument i jak go uzyskać?

E-dowód – co to jest?

E-dowód to nowoczesny dokument tożsamości, który zastępuje tradycyjny papierowy dowód osobisty. W przeciwieństwie do papierowego dowodu, e-dowód ma postać pliku z danymi zabezpieczonymi elektronicznie. E-dowód można przechowywać na urządzeniach mobilnych lub w chmurze.

Czym się różni od starego dowodu?

E-dowód różni się od tradycyjnego dowodu osobistego przede wszystkim formą przechowywania danych. E-dowód zawiera w sobie dane biometryczne, tj. odcisk palca oraz fotografie twarzy w formacie elektronicznym. Ponadto e-dowód posiada czip z kluczem prywatnym, który pozwala na odczyt i weryfikację danych.

dowód osobisty

Czy każdy musi go mieć?

Od października 2019 roku e-dowód został wprowadzony do użytku w Polsce, jednak nie jest to obowiązkowy dokument. Osoby posiadające starszy dowód osobisty nadal mogą z niego korzystać.

Gdzie można wyrobić e-dowód?

E-dowód można wyrobić w wydziałach komunikacji, w wybranych urzędach stanu cywilnego oraz w urzędach marszałkowskich. W celu wyrobienia e-dowodu należy złożyć stosowny wniosek oraz dostarczyć wymagane dokumenty. Koszt wyrobienia e-dowodu wynosi 100 złotych.

Czy e-dowód jest bezpieczny?

E-dowód to dokument zabezpieczony wieloma funkcjami bezpieczeństwa. Do e-dowodu nie można uzyskać dostępu bezposrednio z urządzenia mobilnego, ponieważ wymaga on klucza prywatnego, który jest niezbędny do odczytu pliku. Ponadto każde urządzenie, z którego użytkownik chce korzystać z e-dowodu, musi być zainstalowane specjalną aplikacją, która zapewnia odpowiedni poziom bezpieczeństwa danych osobowych.

Jak uzyskać e-dowód, jeśli nie posiada się dowodu osobistego?

Jeśli osoba nie posiada dowodu osobistego, aby uzyskać e-dowód, musi przedstawić zaświadczenie o możliwości wyrobienia dowodu. Zaświadczenie takie wydaje urząd stanu cywilnego.

Jak wykorzystać e-dowód?

E-dowód posiada wiele funkcji, które ułatwiają codzienne życie. Za pomocą e-dowodu można np. podpisywać dokumenty elektroniczne, korzystać z usług administracji publicznej czy dokonywać płatności online.

Podsumowanie

E-dowód to nowoczesny dokument tożsamości, który zastępuje tradycyjny dowód osobisty. W przeciwieństwie do papirowego dowodu, e-dowód ma formę pliku z danymi zabezpieczonymi elektronicznie. E-dowód daje wiele możliwości, takich jak np. podpisywanie dokumentów elektronicznych, korzystanie z usług administracji publicznej czy dokonywanie płatności online. Aby uzyskać e-dowód, należy złożyć stosowny wniosek w wydziale komunikacji, urzędzie stanu cywilnego lub urzędzie marszałkowskim.

Interesuje Cię budowa hal pneumatycznych? Skontaktuj się z GRIMAR!

Trending